Utanmadan Uydurma

  • Her insan yaratıcı doğar. Yaratıcılığı çocukken ya teşvik edilir ya da bastırılır. Teşvik ve takdir edilenler yaratıcılığını kullanır, geliştirir. Bastırılanlar ise, yaratıcı olmadıklarını düşünürler. Biz yaratıcılığın yetişkinler tarafından tekrar hatırlanılabileceğine inanıyoruz.

  • Yetişkinlerin yaşamının her anında yaratıcı düşünceye ihtiyacı vardır. Gündelik yaşamda dar zamanlarda yartıcılığınızı kulanır mısınız? Gömleginizin düğmesi bir toplantıdan hemen önce koptu. Yanınızda iğne iplik yok. Ne yaparsınız? İşsiz kaldınız, ya da işinizden memnun değilsiniz. “Ne yapabilirim” diye düşünürken yaratıcı fikirler üretip, gerçekleştirir misiniz? Gece evde süt bitmiş, bebeğiniz avaz avaz ağlarken nasıl bir çözüm üretirsiniz? Benzeri zor anlarda sizde yerleşmiş yaratıcı düşünme, anında çözümler üretmenize yardımcı olur. Yaratıcı düşünmeye bir kez alıştığınızda, hep sizinle birlikte sorun çözerken yanınızda, içinizde olur.

  • Sizi, “yaratıcı düşünme atölye çalışmasına” çağırıyoruz. “Utanmadan Uydurmaca” adlı çalışmada, Çekinmeden, sıkılmadan uydurmaya, uydura, uydura oyun oynamaya, oynaya oynaya yaratıcı, pratik çözümler üretme becerisi kazanmaya ne dersiniz? Bu atölyenin amacı, bir anlamda duygusal yerleşik ön yargılardan kurtularak yaratıcılığımızı etkinleştirmektir. Yeniden hatırlamaktır. Elimizi, gözümüzü, kullanarak, yaparak, yazarak, çizerek, kâğıttan, çöpten, artık ve atıklardan yola çıkarak, düşünce sürecimizde yaratıcılığı etkinleştirmek ister misiniz?

Kimler katılabilir?Gündelik yaşamda yaratıcı olmadığını düşünen, yaratıcı olduğunu düşünüp hayata geçiremeyen, daha etkin yaratıcılığını kullanmak isteyen, kadın, erkek, genç, olgun, ergen, herkes…

Eğitimciler : Dr. Mine Ovacık Dörtbaş ve Sumru Gündüz